APWSRT192RMBPUS
APC by Schneider Electric Smart-UPS SRT 192V 5kVA And 6kVA RM Battery Pack TAA - 192 V DC - Lead Acid - Leak Proof/Maintenance-free - Hot Swappable - 3 Year Minimum Battery...
Item Number: APWSRT192RMBPUS
Retail Price: 2,425.99
Quantity:
  • Provides extended runtime for 5kVA and 6kVA Smart-UPS systems
  • Reliable lead-acid battery with a voltage of 192V
  • Designed for rack-mounted installations with a 3U height
  • Operates within a temperature range of 32 to 104°F
Additional Information
The APC Smart-UPS SRT 5kVA and 6kVA RM Battery Pack is designed for rack-mounted installations. It features a lead-acid battery with a voltage of 192V. It operates within a temperature range of 32 to 104°F (0 to 40°C) and can be stored at 5 to 113°F (-15 to 45°C) with a relative humidity of 0-95% non-condensing.
General Information
Manufacturer: Schneider Electric SA
Manufacturer Part Number: SRT192RMBPUS
Manufacturer Website Address: https://www.schneider-electric.com
Brand Name: APC by Schneider Electric
Product Line: Smart-UPS
Product Name: Smart-UPS SRT 192V 5kVA And 6kVA RM Battery Pack TAA
Marketing Information:
Packaged Quantity: 1 Each
Product Type: External Battery Pack
Technical Information
Battery Characteristics: Leak Proof/Maintenance-free
Battery Chemistry: Lead Acid
Hot Swappable: Yes
Minimum Battery Life: 3 Year
Maximum Battery Life: 5 Year
Battery Energy: 1920 VAh
Output Voltage: 192 V DC
Physical Characteristics
Color Family: Black
Product Color: Black
Rack Height: 3U
Height: 5.1"
Width: 17"
Depth: 26.9"
Weight (Approximate): 200.20 lb
Miscellaneous
For Country/Region: United States
Package Contents:
  • Smart-UPS SRT 192V 5kVA And 6kVA RM Battery Pack TAA