BOS11921A
Stanley Heavy Duty Utility Blades Pack - 7.50" Length - Wall Mountable - Carbon Steel - Silver, Black - 100 / Pack
Item Number: BOS11921A
Retail Price: 31.20
Quantity in Stock: 303
Quantity:
  • Engineered for long-lasting, consistent precision
  • Wall-mountable blade dispenser
  • Compatible with most standard utility knives
  • Compatible with Stanley Utility Knife models: 10-788, 10-499, 10-099, 10-065
  • 100 blades / pack
Additional Information
General Information
Manufacturer: Amax Inc
Manufacturer Part Number: 11-921A
Manufacturer Website Address: https://www.amaxproducts.com
Brand Name: Stanley
Product Model: BOS11921A
Product Name: Heavy Duty Utility Blades Pack
Packaged Quantity: 100 / Pack
Product Type: Blade Dispenser
Product Information
Blade Type: Heavy Duty
Blade Length: 7.50"
Features: Wall Mountable
Physical Characteristics
Color Family: Dual Color
Product Color:
  • Silver
  • Black
Product Material: Carbon Steel
Height: 1.13"
Width: 3.75"
Weight (Approximate): 1.05 lb
Miscellaneous
Package Contents:
  • 100 Heavy Duty Utility Blades
  • Wall Blade Dispenser
Compatibility:
Stanley Knives 10-499, 10-099 and 10-065
Recycled: No
Assembly Required: No
Country of Origin: United States
Assembly Required: No
Prefix & Stock Number: BOS 11921A