DBL241201
DURABLE Telindex Desk Address Card Files - 500 Card Capacity - For 2.87" x 4.12" Size Card - 25 A-Z Index Guide - Black, Gray
Item Number: DBL241201
Retail Price: 52.95
Quantity in Stock: 251
Quantity:
  • Stylish desk accessory conveniently stores and protects address cards
  • Displays cards at optimum reading angle
  • Includes A-Z index cards and preprinted address cards
Additional Information
Stylish desk address card file stores and protects address cards and displays them at optimum reading angle. Includes 25 A-Z index cards and 500 preprinted address cards. Each address card measures 4-1/8" wide x 2-7/8" high.
General Information
Manufacturer: Durable Office Products Corp.
Manufacturer Part Number: 241201
Manufacturer Website Address: https://www.durableofficeproducts.com
Brand Name: DURABLE
Product Name: Telindex Desk Address Card Files
Marketing Information:
Packaged Quantity: 1 Each
Product Type: Address Card File
Product Information
Card Size: 2.87" x 4.12"
Capacity: 500
Number of Index Guide: 25
Index Guide Title: A-Z
Compatibility:
  • Telindex Address Card
Physical Characteristics
Color Family: Dual Color
Product Color:
  • Black
  • Gray
Height: 5"
Width: 9.6"
Depth: 3.8"