KFIBR2300BKP18
Item Number: KFIBR2300BKP18
Retail Price: 499.41
Quantity:
  • Perforated back for enhanced air circulation
  • Radius conforms to back for comfort
  • Extra-wide seat pan accommodates all sizes
  • Stackable for space-saving storage
  • Perfect for break areas, collaborative spaces and more
Additional Information
General Information
Manufacturer: KFI Seating
Manufacturer Part Number: BR2300BKP18
Manufacturer Website Address: https://www.kfiseating.com
Brand Name: KFI
Product Line: Kool
Product Model: BR2300
Product Name: Barstool Chair
Packaged Quantity: 1 Each
Product Type: Sitting Stool
Product Information
Chair/Seat Type: Bar Stool
Maximum Load Capacity: 400 lb
Seat Material: Polypropylene
Seat Color: Brownstone
Seat Feature: Contoured
Maximum Seat Height: 30"
Seat Width: 18"
Seat Depth: 18"
Back Material:
  • Aluminum Alloy
  • Polypropylene
Back Color: Brownstone
Back Height: 14"
Back Width: 18.50"
Frame Material: Steel
Frame Color: Black
Number of Legs: 4
Base Shape: Four-legged
Portability: Stackable
Ergonomic: Yes
Application/Usage:
  • Bar
  • Breakroom
Features:
  • Comfortable
  • Perforated Back
Physical Characteristics
Height: 46.5"
Width: 21.5"
Depth: 21.3"