LOG920012058
Item Number: LOG920012058
Retail Price: 134.49
Quantity in Stock: 106
Quantity:
Free Shipping!
  • Compact layout for a more natural shoulder position when reaching for your mouse
  • Made of post-consumer recycled plastic to minimize its environmental footprint
Additional Information
General Information
Manufacturer: Logitech
Manufacturer Part Number: 920-012058
Manufacturer Website Address: https://www.logitech.com
Brand Name: Logitech
Product Name: Wave Keys for Business Ergonomic Keyboard
Marketing Information:
Packaged Quantity: 1 Each
Product Type: Keyboard
Keyboard/Keypad
Keyboard/Keypad Connectivity Technology: Wireless
Keyboard/Keypad Wireless Technology: Bluetooth
Keyboard/Keypad Wireless Operating Distance: 32.81 ft
Keyboard/Keypad Features:
  • Ergonomic
  • Numeric Keypad
  • Palm Rest
Bluetooth Version: 5.1
Interfaces/Ports
Keyboard/Keypad Host Interface: USB Type A
Battery Information
Battery Included: Yes
Number of Batteries Supported: 1
Battery Size Supported: AAA
Maximum Battery Life: 3 Year
Power Description
Power Source: Battery
Physical Characteristics
Color Family: Gray
Product Color: Graphite
Form Factor: Compact
Keyboard/Keypad Height: 14.80"
Keyboard/Keypad Width: 8.62"
Keyboard/Keypad Depth: 1.20"
Weight (Approximate): 1.65 lb
Miscellaneous
Package Contents:
  • Wave Keys for Business Ergonomic keyboard
  • 2 x AAA Batteries
  • Logi Bolt USB Receiver
  • QSG
Operating System Compatibility:
  • Windows
  • Mac OS
  • ChromeOS
Platform Supported:
  • PC
  • Mac
Device Supported: Computer
Post-consumer-waste%: 61%