RCLRADRB45
Rocelco ADR-45 45" Adjustable Desk Riser with EVR - 40 lb Load Capacity - 17.50" Height x 45" Width x 23.50" Depth - Desk - Black - For Monitor, Keyboard, Notebook - Scratch...
Item Number: RCLRADRB45
Retail Price: 332.00
Quantity:
Free Shipping!
  • Pneumatic gas piston assist smoothly adjusts from 4.7" to 17.5" high
  • Sturdy steel frame supports up to 3 monitors or 40 lb
  • Retractable keyboard tray supports anything from a keyboard to a laptop
  • Convenient grommet hole manages wires and cables
  • Anti-scratch pads keep work space stationary
Additional Information
Standing desk converter provides a reliable and efficient work space with a sturdy steel frame and easy-grip side handles. Pneumatic gas dual-piston assist allows smoother and more precise height adjustment. Alternating between sitting and standing while working reduces back pain and strain and gives you a boost in overall health and energy. Spacious and ergonomic workstation encourages productivity by accommodating three monitors. Desk converter supports up to 40 lb. and adjusts to heights ranging from 4.7" to 17.5" so people of most heights can work from an ergonomic position. Large retractable keyboard tray measures 28.7" wide x 9.6" deep and can hold anything from a keyboard to a laptop. Conveniently placed grommet hole provides hassle-free cable/wire management. Anti-scratch pads made from rubber and foam allow top desk riser to be placed directly on your current worksurface and to remain stationary.
General Information
Manufacturer: Rocelco, Inc
Manufacturer Part Number: R ADRB-45
Manufacturer Website Address: https://www.rocelco.com
Brand Name: Rocelco
Product Model: R ADRB-45
Product Name: ADR-45 45" Adjustable Desk Riser with EVR
Marketing Information: Standing desk converter provides a reliable and efficient work space with a sturdy steel frame and easy-grip side handles. Pneumatic gas dual-piston assist allows smoother and more precise height adjustment. Alternating between sitting and standing while working reduces back pain and strain and gives you a boost in overall health and energy. Spacious and ergonomic workstation encourages productivity by accommodating three monitors. Desk converter supports up to 40 lb. and adjusts to heights ranging from 4.7" to 17.5" so people of most heights can work from an ergonomic position. Large retractable keyboard tray measures 28.7" wide x 9.6" deep and can hold anything from a keyboard to a laptop. Conveniently placed grommet hole provides hassle-free cable/wire management. Anti-scratch pads made from rubber and foam allow top desk riser to be placed directly on your current worksurface and to remain stationary.
Packaged Quantity: 1 Each
Product Type: Multipurpose Desktop Riser
Technical Information
Height Adjustable: Yes
Minimum Adjustable Stand Height: 4.70"
Maximum Adjustable Stand Height: 17.50"
Maximum Load Capacity: 40 lb
Application/Usage:
  • Monitor
  • Keyboard
  • Notebook
Features:
  • Scratch Resistant Pad
  • Sturdy
  • Handle
  • Ergonomic
  • Retractable
  • Keyboard Tray
  • Grommet
  • Cable Management
  • Sit-stand
Physical Characteristics
Color Family: Black
Product Color: Black
Frame Material: Steel
Form Factor: Desk
Placement Supported: Desk
Height: 17.50"
Width: 45"
Depth: 23.50"
Miscellaneous
Package Contents:
  • ADR-45 45" Adjustable Desk Riser with EVR
  • Grommet
Post-consumer-waste%: 0%