RCLRDADRB46A
Rocelco Sit/Stand Desk Riser - 45 lb Load Capacity - 20" Height x 45.75" Width x 23.75" Depth - Black
Item Number: RCLRDADRB46A
Retail Price: 435.00
Quantity in Stock: 2
Quantity:
Free Shipping!
  • Provides ergonomic positioning with heights that rise up to 20" and lower down to 5"
  • Extra-wide surface to fit up to 3 monitors
  • Retractable tray for keyboard or laptop
  • Uses grommet hole to minimize cable clutter or add an optional desk mount
  • Conveniently power devices with built-in AC outlets and USB ports
Additional Information
Sit/Stand Desk Riser optimizes the ergonomic work position for people of all heights with its Enhanced Vertical Range (EVR) that rises up to 20" and lowers down to 5". Straight, up-and-down motion minimizes required depth. Extra-wide, 46" top holds up to 45 lb. and can accommodate three monitors, a laptop and more to maximize your work experience. Ergonomic, retractable keyboard tray also stores your laptop if needed. Power your devices right on the desk using the four AC outlets and two USB ports. Grommet hole allows you to route cables or add an optional desk mount. Monitor arms are not included. Desk riser works with optional Rocelco Deluxe Floor Stands (not included) to create a complete sit/stand desk.
General Information
Manufacturer: Rocelco, Inc
Manufacturer Part Number: RDADRB46A
Manufacturer Website Address: https://www.rocelco.com
Brand Name: Rocelco
Product Name: Sit/Stand Desk Riser
Marketing Information: Sit/Stand Desk Riser optimizes the ergonomic work position for people of all heights with its Enhanced Vertical Range (EVR) that rises up to 20" and lowers down to 5". Straight, up-and-down motion minimizes required depth. Extra-wide, 46" top holds up to 45 lb. and can accommodate three monitors, a laptop and more to maximize your work experience. Ergonomic, retractable keyboard tray also stores your laptop if needed. Power your devices right on the desk using the four AC outlets and two USB ports. Grommet hole allows you to route cables or add an optional desk mount. Monitor arms are not included. Desk riser works with optional Rocelco Deluxe Floor Stands (not included) to create a complete sit/stand desk.
Packaged Quantity: 1 Each
Product Type: Multipurpose Desktop Riser
Technical Information
Maximum Load Capacity: 45 lb
Application/Usage:
  • Monitor
  • Notebook
  • Keyboard
Features:
  • Sit-stand
  • Ergonomic
  • Keyboard Tray
  • Electrical Outlet
  • Cable Management
Physical Characteristics
Color Family: Black
Product Color: Black
Height: 20"
Width: 45.75"
Depth: 23.75"