RCLRDADRT46
Rocelco DADR-46 46" Adjustable Desk Riser with EVR - 20" Height x 46" Width - Desk - Teak - For Monitor, Notebook, Keyboard - Sit-stand, Ergonomic, Keyboard Tray, Grommet...
Item Number: RCLRDADRT46
Retail Price: 399.00
Quantity in Stock: 9
Quantity:
Free Shipping!
  • Provides ergonomic positioning with heights that rise up to 20" and lower down to 5"
Additional Information
The Rocelco DADR-46 Sit to Standing Desk Riser allows you to sit or stand, to take advantage of all the health and productivity benefits that come with standing and moving around. It sits on your current desk with no need to buy additional furniture.The spacious 46" W x 23.62" D work surface, allows you to hold up to 3 large monitors. It also includes a retractable keyboard tray that measures 25.625" W x 11" D. EVR Enhanced Vertical Range rises up to 20" and down to 5" , to optimize the ergonomic work position for people of all heights. Gas piston assist allows you to easily raise and lower up to 45lbs. Grommet hole allows you to route cables or add an optional Rocelco single DM1, double DM2 or triple DM3 monitor arm.Place on your existing desk, or create a complete standing desk with the optional Deluxe Floor Stand (DADR-FS). Fully assembled and ready to go!
General Information
Manufacturer: Rocelco, Inc
Manufacturer Part Number: RDADRT46
Manufacturer Website Address: https://www.rocelco.com
Brand Name: Rocelco
Product Model: RDADRT46
Product Name: DADR-46 46" Adjustable Desk Riser with EVR
Marketing Information:
Technical Information
Height Adjustable: Yes
Minimum Adjustable Stand Height: 5"
Maximum Adjustable Stand Height: 20"
Minimum Load Capacity: 45 lb
Features:
  • Sit-stand
  • Ergonomic
  • Keyboard Tray
  • Grommet
  • Cable Management
  • Retractable
Physical Characteristics
Color Family: Brown
Product Color: Teak
Form Factor: Desk
Placement Supported: Desk
Height: 20"
Width: 46"