RCLRDADRW46
Rocelco Sit/Stand Desk Riser - 45 lb Load Capacity - 20" Height x 45.70" Width x 23.60" Depth - Desk - White - For Monitor, Notebook, Keyboard - Ergonomic, Keyboard Tray...
Item Number: RCLRDADRW46
Retail Price: 427.00
Quantity in Stock: 20
Quantity:
Free Shipping!
  • Provides ergonomic positioning with heights that rise up to 20" and lower down to 5"
Additional Information
Sit/Stand Desk Riser optimizes the ergonomic work position for people of all heights with its Enhanced Vertical Range (EVR) that rises up to 20" and lowers down to 5". Straight, up-and-down motion minimizes required depth. Extra-wide, 46" top holds up to 45 lb. and can accommodate three monitors, a laptop and more to maximize your work experience. Ergonomic, retractable keyboard tray also stores your laptop if needed. Grommet hole allows you to route cables or add an optional desk mount. Monitor arms are not included. Desk riser works with optional Rocelco Deluxe Floor Stands (not included) to create a complete sit/stand desk.
General Information
Manufacturer: Rocelco, Inc
Manufacturer Part Number: RDADRW46
Manufacturer Website Address: https://www.rocelco.com
Brand Name: Rocelco
Product Name: Sit/Stand Desk Riser
Marketing Information: Sit/Stand Desk Riser optimizes the ergonomic work position for people of all heights with its Enhanced Vertical Range (EVR) that rises up to 20" and lowers down to 5". Straight, up-and-down motion minimizes required depth. Extra-wide, 46" top holds up to 45 lb. and can accommodate three monitors, a laptop and more to maximize your work experience. Ergonomic, retractable keyboard tray also stores your laptop if needed. Grommet hole allows you to route cables or add an optional desk mount. Monitor arms are not included. Desk riser works with optional Rocelco Deluxe Floor Stands (not included) to create a complete sit/stand desk.
Technical Information
Number of Displays Supported: 3
Maximum Load Capacity: 45 lb
  • Keyboard Tray
  • Grommet
  • Cable Management
  • Retractable
  • Adjustable
Physical Characteristics
Color Family: White
Product Color: White
Form Factor: Desk
Height: 20"
Width: 45.70"
Depth: 23.60"
Miscellaneous
Post-consumer-waste%: 0%