RCLREDRB46
Rocelco Electric Desk Riser - 40 lb Load Capacity - 46" Width - Desk - Black - For Tablet, Smartphone - Lift Mechanism, Electric Lift, Grommet, Keyboard Tray, Built-in USB...
Item Number: RCLREDRB46
Retail Price: 456.00
Quantity:
Free Shipping!
  • Adjust to ergonomic heights from 4.7" to 21.7" with a single button
  • Supports up to 35 lb from a sitting or standing position
  • Holds and charges mobile phones and tablets with 4 AC outlets, 2 USB-A ports, 1 USB-C port and a 10.5" slot
  • Extra storage space with fixed keyboard tray
  • Convenient grommet hole manages cables and wires
Additional Information
Electric sit-to-stand desk riser's ergonomic workstation encourages productivity by supporting sit-stand work and accommodating up to three 27" monitors or two 34" monitors. Benefits of alternating between sitting and standing while working include reduced back pain and a boost in overall health and energy. Work space features four AC outlets, two conveniently placed USB-A 2.0 ports, a USB-C port and 10.5" slot to hold a tablet or mobile phone. Full-size fixed keyboard tray measures 31.8" wide x 11.8" deep and can support anything from a keyboard to a laptop. Electric standing desk converter supports up to 35 lb. and adjusts in height from 4.7" to 21.7" , allowing people of all heights to work from an ergonomic position. Desk converter silently adjusts height at the touch of a button. Grommet hole on the rear of the work space provides hassle-free cable/wire management. Desk riser and converter exterior seamlessly match with the same sleek finish. Minimal assembly is required.
General Information
Manufacturer: Rocelco, Inc
Manufacturer Part Number: R EDRB-46
Manufacturer Website Address: https://www.rocelco.com
Brand Name: Rocelco
Product Model: R EDRB-46
Product Name: Electric Desk Riser
Marketing Information: Electric sit-to-stand desk riser's ergonomic workstation encourages productivity by supporting sit-stand work and accommodating up to three 27" monitors or two 34" monitors. Benefits of alternating between sitting and standing while working include reduced back pain and a boost in overall health and energy. Work space features four AC outlets, two conveniently placed USB-A 2.0 ports, a USB-C port and 10.5" slot to hold a tablet or mobile phone. Full-size fixed keyboard tray measures 31.8" wide x 11.8" deep and can support anything from a keyboard to a laptop. Electric standing desk converter supports up to 35 lb. and adjusts in height from 4.7" to 21.7" , allowing people of all heights to work from an ergonomic position. Desk converter silently adjusts height at the touch of a button. Grommet hole on the rear of the work space provides hassle-free cable/wire management. Desk riser and converter exterior seamlessly match with the same sleek finish. Minimal assembly is required.
Technical Information
Maximum Load Capacity: 40 lb
Application/Usage:
  • Tablet
  • Smartphone
Features:
  • Lift Mechanism
  • Electric Lift
  • Grommet
  • Keyboard Tray
  • Built-in USB Port
  • Electrical Outlet
Power Description
Power Source: AC Power
Physical Characteristics
Color Family: Black
Product Color: Black
Form Factor: Desk
Placement Supported: Desk
Width: 46"