RCLRMSD28BB
Rocelco Sit-to-Stand School Desk - 20 lb Load Capacity - 41" Height x 28" Width x 20" Depth - Desk - Wood Grain - Brown - For School, Monitor, Notebook, Student, Storage...
Item Number: RCLRMSD28BB
Retail Price: 432.00
Quantity:
Free Shipping!
  • Gas Spring Motion Assist adjusts to heights from 25.5" to 41"
  • Supports up to 20 lb from a sitting or standing position
  • Move desks or keep them stationary with 2" lockable casters
  • Extra storage with a convenient backpack hook and book box
Additional Information
Sit-to-Stand School Desk provides a roomy, adjustable workstation and lets students work from either a seated or standing position. Alternating between sitting and standing while working reduces back pain and strain and gives you a boost in overall health and energy. Desk adjusts in height from 25.5" to 41" , accommodating students from elementary school to high school. Work space holds a monitor or laptop and supports up to 20 lb. For height adjustments, Sit-to-Stand desk utilizes Gas Spring Motion Assist to ensure smooth transitions between height settings. Equipped with 2" lockable casters, students' desks can be shifted to a new location or remain stationary. Book Box (included) can support up to 10 lb. Additional features include a convenient backpack hook for extra storage. Versatile desk is perfect for both individual and group use and can be used as a work-space extender.
General Information
Manufacturer: Rocelco, Inc
Manufacturer Part Number: RMSD28BB
Manufacturer Website Address: https://www.rocelco.com
Brand Name: Rocelco
Product Model: R MSD-28-BB
Product Name: Sit-to-Stand School Desk
Marketing Information: Sit-to-Stand School Desk provides a roomy, adjustable workstation and lets students work from either a seated or standing position. Alternating between sitting and standing while working reduces back pain and strain and gives you a boost in overall health and energy. Desk adjusts in height from 25.5" to 41" , accommodating students from elementary school to high school. Work space holds a monitor or laptop and supports up to 20 lb. For height adjustments, Sit-to-Stand desk utilizes Gas Spring Motion Assist to ensure smooth transitions between height settings. Equipped with 2" lockable casters, students' desks can be shifted to a new location or remain stationary. Book Box (included) can support up to 10 lb. Additional features include a convenient backpack hook for extra storage. Versatile desk is perfect for both individual and group use and can be used as a work-space extender.
Technical Information
Height Adjustable: Yes
Minimum Adjustable Stand Height: 25.50"
Maximum Adjustable Stand Height: 41"
Minimum Load Capacity: 10 lb
Maximum Load Capacity: 20 lb
Number of Casters: 4
Finishing: Wood Grain
Application/Usage:
  • School
  • Monitor
  • Notebook
  • Student
  • Storage
  • Classroom
  • Book
  • Office Supplies
Features:
  • Gas Spring
  • Sit-stand
  • Adjustable
  • Lockable Caster
  • Mobility
  • Handle
  • Ergonomic
  • Durable
Physical Characteristics
Color Family: Brown
Product Color: Brown
Form Factor: Desk
Height: 41"
Width: 28"
Depth: 20"
Miscellaneous
Package Contents:
  • Sit-to-Stand School Desk
  • Book Box
Post-consumer-waste%: 0%