STCBRACKET25SAT
StarTech.com Mounting Bracket for Hard Disk Drive - TAA Compliant - Metal, Steel - 1 Each
Item Number: STCBRACKET25SAT
Retail Price: 20.99
Quantity:
  • Solid metal mounting bracket
  • Includes 22-pin SATA+Power to separate 7-pin SATA and 4-pin LP4 adapter cable
Additional Information
The BRACKET25SAT SATA hard drive mounting kit lets you install a 2.5in SATA hard drive (HDD) or solid state drive (SSD) into a 3.5in mounting bay -- enabling you to significantly increase the performance of your desktop by adding the speed of a 2.5in SSD. For a hassle-free installation, the hard drive mounting kit includes the required SATA data and power cabling for your SATA drive. Plus, the bracket can support IDE drives when using our 2.5in to 3.5in IDE Hard Drive cable adapter (IDE4044). The BRACKET25SAT features solid steel construction, and is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support More from the Manufacturer
General Information
Manufacturer: StarTech.com
Manufacturer Part Number: BRACKET25SAT
Manufacturer Website Address: https://www.startech.com
Brand Name: StarTech.com
Product Name: 2.5in SATA Hard Drive to 3.5in Drive Bay Mounting Kit
Marketing Information: The BRACKET25SAT SATA hard drive mounting kit lets you install a 2.5in SATA hard drive (HDD) or solid state drive (SSD) into a 3.5in mounting bay -- enabling you to significantly increase the performance of your desktop by adding the speed of a 2.5in SSD. For a hassle-free installation, the hard drive mounting kit includes the required SATA data and power cabling for your SATA drive. Plus, the bracket can support IDE drives when using our 2.5in to 3.5in IDE Hard Drive cable adapter (IDE4044). The BRACKET25SAT features solid steel construction, and is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support More from the Manufacturer
Packaged Quantity: 1 Each
Product Type: Mounting Bracket
Product Information
Device Supported: Hard Disk Drive
Physical Characteristics
Product Material:
  • Metal
  • Steel
Height: 0.40"
Width: 3.90"
Length: 3.90"
Weight (Approximate): 3.88 oz
Miscellaneous
Package Contents:
  • 1 x 3.5" Mounting Bracket
  • 1 x Data/Power Adapter Cable
  • 1 x Screw Kit
Additional Information:
  • Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support
Compatibility:
2.5in SATA Hard Drive in a 3.5in Drive Bay