STCHSB220SAT25B
StarTech.com Drive Enclosure for 3.5" SATA/600 - Serial ATA/600 Host Interface Internal - Black - 2 x HDD Supported - 2 x SSD Supported - 2 x Total Bay - 2 x 2.5" Bay...
Item Number: STCHSB220SAT25B
Retail Price: 89.99
Quantity:
  • Holds up to two SATA drives in a single 3.5" bay
  • Trayless design: drives are not mounted into separate trays/enclosures
  • Includes a plastic protective film for the bottom side of hard drive
  • Aluminum construction
  • 50,000+ insertion rating
Additional Information
This 3.5in SATA hard drive hot-swap bay allows you to install two 2.5in SATA hard drives (HDD) or solid state drives (SSD) in an available/unused 3.5in floppy drive bay. Featuring a convenient "no mounting required /easy eject" feature (like a tape cartridge or floppy disk), the hard drive hot swap bay doesn't require that the drives be installed in a tray - making it the ideal solution for quick and easy drive removals and insertions as part of a system building process, or integration into rackmount systems or industrial environments. To maximize performance and utilize the full speed potential of your SATA III hard drives, this HDD Backplane supports SATA III for transfer speeds up to 6 Gbps when paired with a compatible controller. Also a perfect addition for operating system image deployment and any task that requires being able to quickly access large volumes of data on the fly, the hot swap bay provides everything you need to expedite important projects while maintaining a reliable storage solution. With support for SATA HDD speeds up to 6.0 Gbps, this backplane is fully compatible with RAID installations to ensure maximum performance and versatility for enhanced storage applications. More from the Manufacturer
General Information
Manufacturer: StarTech.com
Manufacturer Part Number: HSB220SAT25B
Manufacturer Website Address: https://www.startech.com
Brand Name: StarTech.com
Product Name: 2 Drive 2.5in Trayless Hot Swap SATA Mobile Rack Backplane
Marketing Information: This 3.5in SATA hard drive hot-swap bay allows you to install two 2.5in SATA hard drives (HDD) or solid state drives (SSD) in an available/unused 3.5in floppy drive bay. Featuring a convenient "no mounting required /easy eject" feature (like a tape cartridge or floppy disk), the hard drive hot swap bay doesn't require that the drives be installed in a tray - making it the ideal solution for quick and easy drive removals and insertions as part of a system building process, or integration into rackmount systems or industrial environments. To maximize performance and utilize the full speed potential of your SATA III hard drives, this HDD Backplane supports SATA III for transfer speeds up to 6 Gbps when paired with a compatible controller. Also a perfect addition for operating system image deployment and any task that requires being able to quickly access large volumes of data on the fly, the hot swap bay provides everything you need to expedite important projects while maintaining a reliable storage solution. With support for SATA HDD speeds up to 6.0 Gbps, this backplane is fully compatible with RAID installations to ensure maximum performance and versatility for enhanced storage applications. More from the Manufacturer
Packaged Quantity: 1 Each
Product Type: Drive Enclosure
Technical Information
Number of Hard Drives Supported: 2
Number of Hard Drives Installed: No
Number of Solid State Drive Supported: 2
Number of Solid State Drive Installed: No
Controllers
Controller Type: Serial ATA
I/O Expansions
Number of Total Expansion Bays: 2
Number of 2.5" Bays: 2
Network & Communication
Wireless LAN: No
Interfaces/Ports
Drive Interface: SATA/600
Host Interface: Serial ATA/600
Physical Characteristics
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Aluminum
Form Factor: Internal
Compatible Drive Bay Width: 3.5"
Height: 0.9"
Width: 4"
Depth: 5.3"
Weight (Approximate): 10.10 oz
Miscellaneous
Package Contents:
  • 2 Drive 2.5in Trayless Hot Swap SATA Mobile Rack Backplane