STCS25SLOTR
StarTech.com Drive Slot Adapter SATA/600 - Serial ATA/600 Host Interface Internal - Black - 1 x HDD Supported - 1 x SSD Supported - 1 x Total Bay - 1 x 2.5" Bay - Aluminum...
Item Number: STCS25SLOTR
Retail Price: 51.99
Quantity:
  • Fits a 2.5" SATA drive into a rear full profile expansion card slot
  • Trayless design: drive is not mounted into a tray or enclosure
  • Latching drive door
  • 50,000+ insertion rating
  • Vented aluminum and steel construction
Additional Information
The S25SLOTR Trayless Hard Drive Rack can be installed into an available (full profile) PCI expansion card slot, providing easy access to a bare 2.5" SATA hard drive or solid state drive (SSD) from the rear panel of a computer case. Unlike conventional hard drive enclosures, the S25SLOTR hard drive rack doesn't require that a drive be installed in a drive tray, saving the time and hassle involved in having to mount or install the hard drive for access to drive contents. To maximize performance and utilize the full speed potential of your SATA III hard drives, this HDD Backplane supports SATA III for transfer speeds up to 6 Gbps when paired with a compatible controller. Once installed in a PCI slot (and accompanying rear panel bracket), installing a 2.5" SATA HDD is as simple as inserting it into the trayless rack. To remove the hard drive, simply hit the eject button to unlock the access door, allowing the drive to be pulled out of the computer without having to dismount the drive. More from the Manufacturer
General Information
Manufacturer: StarTech.com
Manufacturer Part Number: S25SLOTR
Manufacturer Website Address: https://www.startech.com
Brand Name: StarTech.com
Product Name: 2.5in SATA Removable HDD Bay for PC Slot
Marketing Information: The S25SLOTR Trayless Hard Drive Rack can be installed into an available (full profile) PCI expansion card slot, providing easy access to a bare 2.5" SATA hard drive or solid state drive (SSD) from the rear panel of a computer case. Unlike conventional hard drive enclosures, the S25SLOTR hard drive rack doesn't require that a drive be installed in a drive tray, saving the time and hassle involved in having to mount or install the hard drive for access to drive contents. To maximize performance and utilize the full speed potential of your SATA III hard drives, this HDD Backplane supports SATA III for transfer speeds up to 6 Gbps when paired with a compatible controller. Once installed in a PCI slot (and accompanying rear panel bracket), installing a 2.5" SATA HDD is as simple as inserting it into the trayless rack. To remove the hard drive, simply hit the eject button to unlock the access door, allowing the drive to be pulled out of the computer without having to dismount the drive. More from the Manufacturer
Packaged Quantity: 1 Each
Product Type: Drive Slot Adapter
Technical Information
Number of Hard Drives Supported: 1
Number of Hard Drives Installed: No
Number of Solid State Drive Supported: 1
Number of Solid State Drive Installed: No
Controllers
Controller Type: Serial ATA/600
I/O Expansions
Number of Total Expansion Bays: 1
Number of 2.5" Bays: 1
Network & Communication
Wireless LAN: No
Interfaces/Ports
Drive Interface: SATA/600
Host Interface: Serial ATA/600
Physical Characteristics
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material:
  • Aluminum
  • Steel
Form Factor: Internal
Height: 4.7"
Width: 0.8"
Depth: 5.7"
Weight (Approximate): 5.90 oz
Miscellaneous
Package Contents:
  • 2.5in SATA Removable HDD Bay for PC Slot
  • 1 x 20in SATA Cable
  • 1 x LP4 SATA Breakout Cable
  • 1 x Hard Drive Protective Film
  • 1 x Mounting Screws
  • 1 x Instruction Manual
Additional Information:
  • Utilize a free expansion card slot to add a removable 2.5" SATA hard drive bay