STCSU2DUPERA11
StarTech.com Drive Duplicator and Eraser for USB Flash Drives and 2.5 / 3.5" SATA Drives - Standalone - TAA Compliant - 1 x Source Drive(s) Supported - 1 x Destination...
Item Number: STCSU2DUPERA11
Retail Price: 909.99
Quantity:
Free Shipping!
Additional Information
General Information
Manufacturer: StarTech.com
Manufacturer Part Number: SU2DUPERA11
Manufacturer Website Address: https://www.startech.com
Brand Name: StarTech.com
Product Name: Drive Duplicator and Eraser for USB Flash Drives and 2.5 / 3.5" SATA Drives
Packaged Quantity: 1 Each
Product Type: Hard Drive/Solid State Drive Duplicator
Technical Information
Operation Type: Standalone
Number of Source Drives Supported: 1
Number of Destination Drives Supported: 1
Sanitization Options:
  • Quick Erase
  • Full Erase
  • 1-pass Overwrite
  • DoD 3-pass Overwrite
  • 3-pass Erase and Compare
  • Secure Erase
  • 7-pass Overwrite
Maximum Data Transfer Rate: 901.12 Mbit/s
Interfaces/Ports
Drive Interface: Serial ATA/600
Host Interface: USB 2.0
Power Description
Input Voltage:
  • 120 V AC
  • 230 V AC
Physical Characteristics
Color Family: Black
Product Color: Black
Drive Width:
  • 2.5"
  • 3.5"
Height: 1.1"
Width: 3.5"
Depth: 5.3"
Weight (Approximate): 1.02 lb
Miscellaneous
Package Contents:
  • Drive Duplicator and Eraser for USB Flash Drives and 2.5 / 3.5" SATA Drives