STCSV231TDPU34K
Item Number: STCSV231TDPU34K
Retail Price: 609.99
Additional Information
This 2-port KVM switch combines 4K (60Hz) digital display capabilities with control of two connected computers. 4K 60Hz Picture and Full Audio Support The DisplayPort KVM switch supports resolutions up to 4K at 60Hz. It drives three large monitors at the full 4K resolution. Includes USB emulation for faster switching times to avoid disrupting your workflow. With support for digital audio (with supporting displays and sources) and separate 3.5 mm stereo audio, the DisplayPort 1.2 KVM switch delivers full audio compatibility. Integrated USB Hub The integrated USB 3.0 hub shares two peripherals (in addition to keyboard and mouse) among attached computers as if they were directly connected to your host computer, eliminating the cost of duplicate devices such as printers and scanners. Windows; Mac & Linux Compatible While supporting Windows, this DP KVM switch is also compatible with Mac and Linux operating systems. Easy to Operate The front-panel pushbuttons make it easy to switch between systems and activate the auto-scan feature. The hotkey functionality makes accessing each system quickly, while a buzzer sound confirms the switch. StarTech.com offers a wide selection of high-quality KVM switches and KVM-related products to help you access your systems more efficiently without the expense and clutter of extra keyboards, mice, and monitors. This 2-port DisplayPort KVM switch is backed by a 2-year warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer
General Information
Manufacturer: StarTech.com
Manufacturer Part Number: SV231TDPU34K
Manufacturer Website Address: https://www.startech.com
Brand Name: StarTech.com
Product Name: KVM Switch
Marketing Information: This 2-port KVM switch combines 4K (60Hz) digital display capabilities with control of two connected computers. 4K 60Hz Picture and Full Audio Support The DisplayPort KVM switch supports resolutions up to 4K at 60Hz. It drives three large monitors at the full 4K resolution. Includes USB emulation for faster switching times to avoid disrupting your workflow. With support for digital audio (with supporting displays and sources) and separate 3.5 mm stereo audio, the DisplayPort 1.2 KVM switch delivers full audio compatibility. Integrated USB Hub The integrated USB 3.0 hub shares two peripherals (in addition to keyboard and mouse) among attached computers as if they were directly connected to your host computer, eliminating the cost of duplicate devices such as printers and scanners. Windows; Mac & Linux Compatible While supporting Windows, this DP KVM switch is also compatible with Mac and Linux operating systems. Easy to Operate The front-panel pushbuttons make it easy to switch between systems and activate the auto-scan feature. The hotkey functionality makes accessing each system quickly, while a buzzer sound confirms the switch. StarTech.com offers a wide selection of high-quality KVM switches and KVM-related products to help you access your systems more efficiently without the expense and clutter of extra keyboards, mice, and monitors. This 2-port DisplayPort KVM switch is backed by a 2-year warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer
Packaged Quantity: 1 Each
Product Type: KVM Switchbox
Technical Information
Number of Computers Supported: 2
Number of Local Users Supported: 1
Interfaces/Ports
USB: Yes
DisplayPort: Yes
Number of USB Ports: 8
Number of DisplayPorts: 9
Power Description
Input Voltage:
  • 120 V AC
  • 230 V AC
Input Voltage Range: 100V AC to 240V AC
Physical Characteristics
Color Family: Black
Product Color: Black
Form Factor: Desktop
Height: 3.9"
Width: 6.3"
Depth: 3.9"