STCUSB32HD4
Item Number: STCUSB32HD4
Retail Price: 234.99
Manufacturer: StarTech.com
Manufacturer Part Number: USB32HD4
Manufacturer Website Address: https://www.startech.com
Brand Name: StarTech.com
Product Name: USB-A to HDMI Adapter
Packaged Quantity: 1 Each
Product Type: Video Adapter
Technical Information
Adapter Type: HDMI/USB
Connector Type on First End: USB 3.0 Type A - Male
Connector Gender on First End: Male
Connector on First End Details: 1 x 9-pin Type A USB 3.0 USB Male
Connector Type on Second End: HDMI Digital Audio/Video - Female
Connector Gender on Second End: Female
Connector on Second End Details: 4 x HDMI Digital Audio/Video Female
Maximum Resolution Supported: 1920 x 1080
Cable Length: 3.28 ft
Physical Characteristics
Color Family: Gray
Product Color: Space Gray
Product Material: Aluminum
Height: 0.6"
Width: 3.2"
Length: 4"