STCWALLMNT12
StarTech.com 12U Wall-Mount Bracket for Shallow Rack-Mount Equipment - 12 in. Deep - For Patch Panel, LAN Switch - 12U Rack Height x 17.70" Rack Width x 13.50" Rack Depth...
Item Number: STCWALLMNT12
Retail Price: 234.99
Quantity:
Free Shipping!
  • Improve efficiency in your office or server room by mounting shallow equipment to the wall
  • Sturdy installation of mission critical equipment with solid steel design
  • Hassle-free setup with wall mounting holes spaced 16 in. apart, matching standard dry-wall framework
  • Cage nuts and screws included
  • Rear access panel for cable management
Additional Information
This wall-mount bracket provides 12U of space for mounting shallow rack-mount equipment that's 13.75 in. (34.93 cm) deep or less to the wall, such as patch panels or network switches. Improve efficiency and accessibility in your workspace The 12U rack optimizes your working space by efficiently mounting your shallow equipment on your wall instead of taking up desk space or other usable surface areas. It's the perfect solution for your space-limited SoHo (small office, home office) environment or server room because it doesn't take up any floor space. Ensure a secure and hassle-free installation The wall rack is constructed of solid steel to ensure a sturdy and safe mounting solution for your mission-critical equipment. Also, because the wall-mount rack's mounting holes are positioned 16 in. apart, it exactly matches standard drywall construction framework to ensure simple and secure wall-stud anchoring. The rack also features a rear access panel that can be used to easily run cabling into the rack. Cage nuts and screws are included with the wall-mount bracket, to save you the hassle of sourcing separate mounting hardware. If you're looking for a shallow mounting solution with fewer rack units, StarTech.com also offers a 6U wall-mount bracket, and an 8U wall-mount bracket. The WALLMNT12 is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer
General Information
Manufacturer: StarTech.com
Manufacturer Part Number: WALLMNT12
Manufacturer Website Address: https://www.startech.com
Brand Name: StarTech.com
Product Name: 12U Wall-Mount Bracket for Shallow Rack-Mount Equipment - 12 in. Deep
Marketing Information: This wall-mount bracket provides 12U of space for mounting shallow rack-mount equipment that's 13.75 in. (34.93 cm) deep or less to the wall, such as patch panels or network switches. Improve efficiency and accessibility in your workspace The 12U rack optimizes your working space by efficiently mounting your shallow equipment on your wall instead of taking up desk space or other usable surface areas. It's the perfect solution for your space-limited SoHo (small office, home office) environment or server room because it doesn't take up any floor space. Ensure a secure and hassle-free installation The wall rack is constructed of solid steel to ensure a sturdy and safe mounting solution for your mission-critical equipment. Also, because the wall-mount rack's mounting holes are positioned 16 in. apart, it exactly matches standard drywall construction framework to ensure simple and secure wall-stud anchoring. The rack also features a rear access panel that can be used to easily run cabling into the rack. Cage nuts and screws are included with the wall-mount bracket, to save you the hassle of sourcing separate mounting hardware. If you're looking for a shallow mounting solution with fewer rack units, StarTech.com also offers a 6U wall-mount bracket, and an 8U wall-mount bracket. The WALLMNT12 is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer
Packaged Quantity: 1 Each
Product Type: Rack Mount Bracket
Technical Information
Application/Usage:
  • Patch Panel
  • LAN Switch
Physical Characteristics
Form Factor: Wall Mountable
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Steel
Maximum Weight Capacity: 125.30 lb
Height: 21.3"
Width: 19.6"
Length: 13.8"
Weight (Approximate): 19.18 lb
Rack Height: 12U
Rack Width: 17.70"
Rack Depth: 13.50"